Tuesday, May 11, 2010

Pappa al Pomodoro


This Tuscan bread and tomato soup is amazing. 
Perfect on a cold, rainy day like today. 
Made with common ingredients kept in my pantry, it was not difficult to through together and the final result had my husband saying he'd marry me all over again. :) 

I found this recipe on Annie's Eats, and she had adapted it from an Ina Garten recipe. 
I, too, took the recipe and made it my own. 
I used fresh tomatoes, dried basil, pork bacon, French bread, and no wine and ended up with a dish I'd serve again and again. 
The only thing I totally screwed up on was the bread. 
It needed to be dried before being added to the soup. 
And I had just pulled this beautiful loaf out of the oven hours earlier. 

This resulted in dough-y clumps in the soup that I could do without, but I KNOW it would be perfect had I actually followed the directions. :)


Ingredients
For the soup:
1/2 cup (or less) olive oil (or canola)
2 cups chopped yellow onions
1 cup medium-diced carrots
1 cup medium-diced celery
4 cloves garlic, minced
3 cups (1-inch) diced dry ciabatta bread (or French bread), crusts removed
2 (28-oz.) cans Italian plum tomatoes (or 6 large fresh tomatoes plus 1--14oz can stewed tomatoes)
4 cups chicken stock
1/2 cup dry red wine, or extra stock
1 cup chopped fresh basil leaves (or 2-3 tsp dried)
1 tbsp. kosher salt
1 1/2 tsp. black pepper
1/2 cup freshly grated Parmesan cheese

For the topping:
3 cups (1-inch) diced ciabatta bread
2 oz. thickly sliced pancetta, chopped (or pork bacon)
24-30 whole fresh basil leaves
3 tbsp. olive oil 


Directions:
Heat the oil in a large stockpot over medium heat.  Add the onions, carrots, celery, and garlic.  Cook for 10 minutes, until tender.  Add the ciabatta cubes and cook for 5 more minutes.  Place the tomatoes in the bowl of a food processor fitted with the steel blade and pulse briefly just until coarsely chopped.  Add the tomatoes to the pot along with the chicken stock, red wine, basil, salt and pepper.  Bring the soup to a boil, lower the heat, and allow to simmer, partially covered, for 45 minutes.

For the topping, preheat the oven to 375° F.  Place the ciabatta, pancetta, and basil on a sheet pan large enough to hold them in a single layer.  Drizzle with olive oil, sprinkle with salt and pepper, and toss well.  Cook, stirring occasionally, for 20-25 minutes, until all the ingredients are crisp.  The basil leaves will turn dark and crisp.

Beat the soup with a wire whisk until the bread is broken up.  Stir in the Parmesan.  Adjust seasonings to taste.  Serve hot sprinkled with the topping.

French Bread


With a bread machine on hand, this loaf of French bread couldn't be any more perfect. 
Unbelievably soft on the inside.
Perfectly crisp on the outside. 
You can't beat it.  

For large (1 1/2 pound) loaf
Ingredients
1 cup plus 2 Tbsp water
2 tsp margarine or butter, softened
3 1/4 cups flour
1 Tbsp sugar
1 1/2 tsp salt
1 3/4 tsp regular active or bread machine or quick acting yeast 

Directions
Spray inside of bread machine pan with non-stick spray. Add ingredients in the order listed--creating a well in the flour to add sugar, salt, and yeast. Place pan in machine and select "dough" cycle. 
When cycle is complete turn dough out onto a lightly floured surface. Form into a 15x5 inch rectangle (or two small rectangles). Roll up along the longest length of the dough, pinching after each roll. Place dough log on a large baking sheet. Make 3-4 shallow diagonal slits in the dough. Cover with a light cloth and let rise 30-60 minutes, or until double. Bake at 425 degrees for 20 minutes or until loaf is lightly browned and sounds hollow when tapped. 

Weekly Shopping: May 10th


As previously promised I am sharing my weekly grocery shopping experience with you lovely folk.  
I typically check Meijer's sale ads first. 
If the sale items aren't what I'm in need of, then I just pass on that stop for the week. 
(Note, Meijer's sales are great! but their regular prices can easily be beat by Walmart. I prefer to avoid both when possible, because Aldi and Ciolino's Market trump all.)

Today I stopped at Aldi and then hit Ciolino for their new "Stupid Tuesday" sale.
Yes, that's what they're calling it.
Because the prices are stupidly low.
And they really are. 
Check out my purchases this week! 



Aldi
1 gallon skim milk  $1.75
5lb all purpose flour  $1.39 (x2)
1 (14oz) can whole kernel corn $0.49 (x2)
1 dozen large eggs $0.89 (x2)
12 oz bag chocolate chips $1.69 (x2)
12 oz bag frozen broccoli $1.19

Total: $11.86

Ciolino: Fruit and Vegetable Market
1 dozen large eggs $0.66 (x2)
5 pack fresh garlic $0.98
3lb bag apples $0.98 
bananas $0.58 (1.75 lb at $0.79/lb) 
fresh broccoli $0.70 (0.79lb at $0.89/lb)
vine tomatoes $1.44 (1.94lb at $0.74/lb)
green peppers $0.50 (2 at $0.25 per pepper)
10 lbs Idaho potatoes $1.29
1lb strawberries $1.00


Total: $8.79

Final Total: $20.65

A few notes:
I bought 2 dozen eggs at Aldi AND 2 dozen eggs at Ciolino because I didn't realize Ciolino had such a great sale going on and because I just can't pass up a great deal on something I know I'll use. Between all of my baking and the daily meal consumption of eggs in various forms, we will use them all. I wonder how many eggs we'll go through when we have a bunch a little ones running around? eek! 

About eggs--they're amazing. I have recently fallen in love with them in a new way. I have one over easy alongside a slice of toast for breakfast every morning.  The protein, fat and carbs are a perfect start to the day and helps me stay full until lunch.  

Another thing about eggs--don't pay too close attention to the expiration date on eggs. They should last a pretty good long while after that date. BUT to be certain crack them open in a separate bowl to be sure they look and smell satisfactory before dumping them into your favorite batch of cookies. 

----
The broccoli was doubled on today's shopping trip as well. But again, that's ok. The frozen broccoli is always useful--the perfect side dish or a great potato topper or lovely to through into soup. I couldn't pass on the price of the fresh broccoli. I love eating fresh broccoli. It's a great snack. Perfect for dipping in hummus too! 

----
THREE pounds of apples for $0.89!! That's insane. I would have bought loads and loads, but I already have a drawer full. But seriously--$0.29 a pound!! Go crazy. And if you don't love apples already you should learn to love apples. They're useful for snacking, baking, saucing, cooking, and more. And there are SO many varieties you're likely to find at least one type you like.  I'm a fan of granny smith, golden delicious, jona gold, braeburn and many more. 

-----
Potatoes are another great item to stock up on. If you get a lovely fresh bag (without blemish or growth sprouts or and squishy-ness) they should last for weeks in a cool dark place. (Not the fridge!) Potatoes are perfect when you don't know what else to eat. They can be baked, mashed, boiled; made into wedges, fries, salads, or soups. 
------


What did YOU buy on this week's shopping trip?! 

Saturday, May 1, 2010

Grocery Shopping Tips::"Good" Prices

edit: A lovely spreadsheet screen shot has been formatted for your shopping convenience. 
Check it out!!

I've been getting an increasing number of questions on "How Do I Do It?"
How do I shop so frugally? 
Eat so (health)fully? 
Plan meals that inspire and entice? 

I am one of the "lucky ones" I guess you could say. 
These budget conscious ways of me actually come naturally.
"Wait, what's that you say?"
Yes, saving money, bargain hunting, price comparing, unit pricing...
all of those tactics have become such an integral part of my life that I don't even realize it's "abnormal."

I give me parents [almost] all the credit for this. 
They trained me.

They taught me.
They were an example to me.

Now, granted, I could have thrown their advice in the garbage can.
But I didn't. 
I took it. 
and I ran with it.
And I'm still running. 
Hey! I guess I'm a marathoner after all! 

But seriously, I can't imagine NOT getting the lowest price. 
It just goes against everything everything I am.

This is why I never thought to give pointers.
But I'm so glad some of you thought to ask.
I would love to share. 

To get my ideas down on "paper."
I plan to do periodic posts on my shopping trips.


What I bought.
How much I paid for it.
What "good prices" are.
What meals I planned around those items. 

The third item in that list is, I believe, one of the hardest to learn. 
And yet, even when you have a good grasp of it, it's a constant process of updating prices. 
Thanks to economics, prices go up.
prices go down. 
So you've got to stay on top of your game. 

I would say it took me close to a year to have a full range of price comparisons in my head or on paper. 
(Yes, there were spreadsheets.)
I called my mom on almost every shopping trip. 
Because you can't know you're getting a good deal unless you know what a good deal is. 
You can't assume that because it's from Sam's Club or a Meijer sale or even Aldi that the price you're paying is a bargain. 

I hate to break it to you. :)


So I think I will begin here. 
"What are 'good' prices?"
(This list will be edited and updated as needed.) 


  • Milk (gallon)   
    • $1.99 
    • (or less! I prefer $1.75)
  • Eggs (dozen)   
    • $0.99 
    • (or less than $0.85. I stock up if they're $0.75 or less)
  • Yogurt
    • $0.05/ounce*
    • (typically, buying a 32oz container is cheaper than individual cups, but not always.)
    • Use small tupperware (or other brand) containers to take individual sizes in a packed lunch.
  • Margarine 
    • $0.50/pound (4 sticks)
  • Butter 
    • $1.99/pound (4 sticks)
    • I stock up if it's cheaper than $1.89 per pound. Just stick the boxes in the freezer! hey'll keep for months!
  • Cereal 
    • ~$1.99 (or less) per pound (16oz.)
  • Cheese 
    • $1.99 or less per pound 
    • I often buy my cheese in large bricks then slice into manageable/usable portions. Wrap individually in plastic wrap, store in a zippered storage bag and freeze for months. Just remove the cheese to the fridge to defrost for at least 6 hours. 
  • Apples
    • $0.99 or less per pound 
    • Our local farm market sells 5lb bags for $2.99 meaning just $0.60/lb
    • Store apples in the "crisper" drawer of your fridge and they should keep for weeks.
  • Bananas
    • $0.33 or less per pound 
    • Store bananas on the countertop, separating them to slow down the ripening process.
    • When bananas get brown either use them in banana bread OR peel and slice into small pieces, cover in plastic wrap, store in a zippered bag and freeze. Use these frozen bananas in smoothies or defrost to use in banana bread another time! 
    • Oftentimes, Meijer will sell over-ripe bananas for $0.29 or even $0.19/pound. Stock up! and use the freezing method!
  • Bread 
    • $1.00 or less per loaf
    • Look for sales on whole wheat or whole grain loaves! They do get this low! 
    • Then go ahead and stock up, place loaf in a plastic bag, tie shut and freeze for a few months. 
    • Just last week, I found whole wheat loaves (regularly $1.89) for $0.25 per loaf!--that's a big rarity, but keep your eyes open. 
    • OR make your own bread! I have plenty of delicious (manageable) recipes here!
  • Canned goods 
    • $0.49/15oz can (Aldi has THE lowest priced canned goods I've ever found.) 
  • Vegetable or canola oil 
    • $1.99 (or less) per 48oz bottle  

*To figure out price per ounce divide the total cost by the total ounces
In my yogurt example, I divided $1.59 by 32oz.